Zelenina obecně by se měla stát – v jakékoli formě, tj. jak čerstvá, tak mražená či jinak zpracovaná - nedílnou každodenní součástí jídelníčku.
Kysané zelí je jistě vhodnou variantou pro naplnění denního penza příjmu zeleniny.
Zelí bylo vyšlechtěno v Evropě z planých druhů vyskytujících se zejména ve Středomoří. V současné době je pěstováno po celém světě.
Kysané zelí je chvalořečeno zejména pro vysoký obsah vitamínu C. Vitamín C je významným antioxidantem. Kromě jiných funkcí posiluje imunitu či působí jako „antistresový“ činitel. Právě proto bylo přes zimu hlavním zdrojem vitamínu C už pro naše předky. Zásoby kysaného zelí též nesměly chybět na žádné dlouhodobé mořeplavbě, protože sloužilo jako ochrana posádky proti obávaným kurdějím. 100 g zelí dodá do našeho těla cca 1/3 až 1/2 doporučené denní dávky vitamínu C.
Dále je zelí cenným zdrojem vitamínů skupiny B, a ač se jedná o potravinu rostlinného původu, obsahuje hojněji i vitamín B12. To je významné zejména pro vegetariány, kteří by, díky vynechávání potravin živočišného původu, mohli trpět nedostatkem tohoto, pro tělo významného, vitamínu podílejícího se na řadě metabolických procesů včetně činnosti mozku respektive nervové soustavy. Z dalších vitamínů obsažených v zelí jmenujme zejména vitamín A, K či kyselinu listovou. Z minerálních látek pak zmiňme železo, které ve spojení s vitamínem B12 podporuje krvetvorbu, draslík, jemuž jsou připisovány detoxifikačnía odvodňující účinky, hořčík, vápník, zinek a selen. Kysané zelí obsahuje také látku cabigen, která napomáhá léčbě žaludečních vředů a jsou mu (zejména díky vysokému obsahu antioxidantů) přisuzovány i účinky protirakovinné.
Velkou výhodou kysaného zelí je schopnost dlouhodobého zachování poměrně stabilního množství vitamínů. Jejich obsah se totiž díky mléčnému kvašení snižuje velmi pomalu a uvádí se, že na snížení nemá zásadní vliv ani tepelná úprava.
Díky kvasnému procesu se v kysaném zelí vytváří probiotické kultury. Probiotické kultury a vysoký podíl vlákniny mají velmi pozitivní vliv na zdraví trávícího traktu, pomáhají při zácpě, osazení střeva vhodnou mikroflórou po dobrání antibiotik, ale také i na snižování hladiny cholesterolu v krvi.
Vzhledem k vyššímu obsahu vlákniny, a tedy i nízkému glykemickému indexu, kysané zelí také dobře sytí. Jediným možným negativem jeho konzumace je horší stravitelnost, zejména může někdy způsobit nepříjemné nadýmání. .
Jedná se rozhodně o potravinu vhodnou pro redukční jídelníček. Lze jej konzumovat v syrovém stavu, přidávat tepelně upravené k řadě pokrmů nebo podávat jako samostatnou přílohu.
TIP! Jste-li milovníky klasického vepřa-knedla- zela či kachny s knedlíky a zelím a snažíte se redukovat váhu, pak využijte tepelně upraveného kysaného zelí jako vhodné přílohy, která částečně nahradí klasickou přílohu tj. sacharidovou část pokrmu a tím poněkud sníží jeho celkovou energetickou hodnotu.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Bílkoviny (g): 6, Tuky (g): 16, Sacharidy (g): 38 SAFA (g): 1 Cukry (g): 24 Vláknina (g): 16